Nowe przepisy, które poprzez Jednolite Pliki Kontrolne mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego kraju, objęły najpierw największe przedsiębiorstwa. Z czasem obowiązek ten rozszerzono na średnie i małe firmy a teraz przyszła kolej na mikroprzedsiębiorstwa.
Kogo dotyczy JPK
Najkrócej mówiąc, pliki JPK docelowo generować mają właściwie wszyscy przedsiębiorcy. Ostatnią grupą, która jeszcze przez kilka miesięcy 2017 roku nie podlega temu obowiązkowi, są mikroprzedsiębiorstwa.
Według art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, mikroprzedsiębiorcą jest każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, która w co najmniej jednym z ostatnich 2 lat obrotowych:
1) zatrudniała rocznie średnio mniej niż 10 pracowników, a także
2) jej roczny obrót netto nie przekracza 2 milionów euro lub suma aktywów jego bilansu nie przekroczyła 2 milionów euro.
Co ważne, od JPK nie uchyli się nawet osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą czy – na wezwanie Urzędu Skarbowego – również mikroprzedsiębiora nie płacący VAT-u.
JPK a księga przychodów i rozchodów
Uproszczona forma ewidencji księgowej ma na celu uchronienie małych przedsiębiorców od prowadzenia skomplikowanej księgowości. Jak to w życiu bywa, ten przywilej bywa nieraz wykorzystywany do pewnych nadużyć. Zdarza się, że obowiązek tworzenia kompletnych ewidencji przesuwa się na okres późniejszy, niż wymagany a mniej uczciwi przedsiębiorcy podają wręcz nieprawdziwe dane. KPiR zawierają nierzadko wpisy na podstawie pustej faktury lub część obrotu jest zaniżania lub w ogóle nie ujawniana.
Jednolite Pliki Kontrolne na pewno ograniczą nierzetelne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Konieczność comiesięcznego przesyłania zestawień VAT a na wezwanie również innych danych z pewnością wymusi więcej dyscypliny w tym zakresie.
Struktura JPK a obowiązek wysyłki plików
Nie wszystkie rodzaje Jednolitych Plików Kontrolnych trzeba wysyłać co miesiąc. Część z nich generowana i przesyłana będzie tylko na wezwanie organów podatkowych.
Informacje w JPK przekazywane obowiązkowo co miesiąc:
- ewidencja zakupu i sprzedaży VAT.
Informacje przekazywane na żądanie:
- księgi rachunkowe
- wyciąg bankowy
- magazyn
- faktury VAT
- podatkowa księga przychodów i rozchodów
- ewidencja przychodów.
Terminy JPK dla małych firm
Comiesięczne obowiązkowe informacji o VAT:
małe i średnie przedsiębiorstwa: | od 1 stycznia 2017 r. |
mikroprzedsiębiorstwa: | od 1 stycznia 2018 r. |
Pozostałe informacje przekazywanie na żądanie:
mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa: | od 1 lipca 2018 r. |
Program do JPK
Mikroprzedsiębiorcy, którzy wciąż nie są przygotowani do nadchodzących zmian, mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji stworzonej przez Ministerstwo Finansów. Wymaga ona jednak tworzenia zestawień w formie arkuszy kalkulacyjnych o specjalnej strukturze.
Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu, który automatycznie generuje wymagane pliki kontrolne. Ostatnie miesiące 2017 roku można zatem wykorzystać na rozbudowę technologiczną w firmie i właściwe przygotowanie do nowych obowiązków. Comarch Optima jest systemem ERP dla mikro, małych i średnich firm z gotowym modułem do JPK. Wypełnienie obowiązków nałożonych przez organy podatkowe może być bodźcem do zainwestowania w system, który podniesie jakość organizacyjną wielu procesów przedsiębiorstwa.
Warto również dodać, że sfinansowanie zakupu systemu informatycznego można dokonać z leasingu dla firm. Zapraszamy do artykułu o ofercie leasingu na oprogramowanie Comarch. W jakichkolwiek razie pytań, prosimy o kontakt.